Pärast kukkumist kolm aastat valu tuharas - naine 53

Kolm aastat tagasi oli ta libedaga selili kukkunud. Sellele järgnenud alaselja ja ristluupiirkonna üldine valulikkus taandus paari nädalaga, kuid ühel pool tuharas ja puusas jäi valu alles, mis aeg-ajalt kiirgus ka reide. Hommikul ärgates eriti ei valutanud, kuid päeva jooksul valu süvenes. Kõige rohkem süvendas valu see, kui oli tarvis töö juures pikalt istuda. Enne valu tekkimist oli ta aktiivselt tegelenud erinevate liikumisharrastustega, kuid nüüd ta pigem vältis neid.  

Selle aja jooksul oli ta külastanud erinevaid arste ja terapeute, ning talle oli tehtud kõikvõimalikke uuringuid, nagu ta mulle väitis. MRT ehk magnetresonantstomograafia uuringud nii alaseljast kui ka puusaliigesest ei näidanud, et seal oleks esinenud mingisuguseid olulisi kahjustusi. Erinevad ravimeetodid pakkusid vaid lühiajalist leevendust või ei andnud üldse tulemusi. Oli tehtud valuvaigistavaid süste tuharalihastesse, blokaadsüste alaselga, magnetlaserravi, kiropraktikat, massaaži, samuti ta käis ka ravivõimlemises. Käsimüügis saada olevad valuvaigistid ei pakkunud üldse leevendust.  

Sõrmedega palpeerides olid võimalikud valuallikad umbes ühe minutiga tuvastatud. Peamine valu põhjustaja oli keskses tuharalihases (gluteus medius) paiknev pingekolle ehk trigerpunkt. Klient kinnitas ka ise, et just selles kohas ja seda valu ta oligi peamiselt tundnud. Samuti leidsin valusaid pingekoldeid ka väiksest tuharalihasest (gluteus minimus). Viimased võisidki aeg-ajalt, kui nende aktiivsus mingil põhjusel tõusis, ka reide valuaistinguid saata.  

Trigerpunktide valulikkus vähenes märgatavalt juba esimese seansi jooksul. Kahe nädala pärast uuesti vastuvõtule tulles oli ta väga imestunud: „Kuhu see valu siis nüüd äkki kadus!?“ Paar päeva pärast seanssi oli veel midagi tunda olnud, kuid hiljem enam mitte. Ülejäänud aja tegelesin lisaks pingekollete lõõgastamisele ka üldise lihastasakaalu parandamisega ning õpetasin talle, mida ta ise saaks selle heaks teha. Viie seansiga võis ravikuuri lõppenuks lugeda.  

Kui ta kuus aastat hiljem mulle kogemata helistas, siis ta ütles, et aeg-ajalt on väikseid valusid esinenud, kuid neid ei saa võrrelda sellega, mis kunagi varem oli. Soovitasin tal võimalusel veel mõne seansi võtta, ehk saab siis ka nendest väikestest valudest lahti.

Kliendilood ja tagasiside